TAG: kullanıcı deneyimi testleri

Mobil Uygulama Testleri Yapmak!

Daha iyi mobil uygulamalar için yeni bir yapılanma içerisine giriyoruz. Apptestinq.com ile uygulama geliştiren kişilere/ekiplere 3. şahısların gözünden, istenilen şartlara ve bağımlılıklara göre test desteği veriyoruz. Çünkü Türkiye’de böyle bir yapılanmanın eksikliğini hissettik.

Eszamanli Anket App’i geliştirdikten sonra uzun bir debug aşaması ve UX geliştirme sürecine tabii tutmak durumunda kaldık. Çünkü Brief’i veren de, brief’i okuyup metaları uygulayan da uygulamayı kendi kararlarına göre tasarlamış ve bildikleri kullanımda hata bulamamıştı. Fakat beta aşamasında 3. şahısların kullanımına sunulan Eşzamanlı App’te onlarca hatalı ve zor kullanıma sebebiyet veren bölümlerle karşılaştık. Bu işimizi ve yayın süresini bir hayli uzattı. Sonraki projelerde bu durumların yaşanmaması için bir çözüm bulmak gerekiyordu. Ben de bir test dokümantasyonu oluşturmaya başladım. Fazlasıyla detaylı olarak algılansa da uygulamayı yayınlamadan önce bu kalıplara göre test etmek işimizi fazlasıyla hızlandırıyor.

Apptestinq ile bu dokümantasyona ek olarak reel kullanıcı deneyimi ve ısı haritası yöntemini de kullanıyoruz. Bu sayede kullanıcıların şahsi kullanım alışkanlıklarını ölçümleyerek kullanım için hatalı ve iyileştirilebilir bölümleri belirliyoruz.

Ayrıca Apptestinq olarak en büyük hedeflerimizden birisi sağlıklı kod yapısı. Kullanıcı deneyimi kadar önemli olan unsurlardan birisi de ortak geliştirici syntaxı. Kodların en sağlıklı ve okunabilir şekilde dizayn edilmesi, daha hızlı ve ölçeklenebilir fonksiyonlar yaratma gibi bir misyonu da yapılanmamızda barındırıyoruz.

Detaylı Bilgi için: Mobil uygulama testleri

Daha eski bir yazı bulunmamaktadır..