CATEGORY: Yazılım Geliştirme

Mobil Uygulama Testleri Yapmak!

Daha iyi mobil uygulamalar için yeni bir yapılanma içerisine giriyoruz. Apptestinq.com ile uygulama geliştiren kişilere/ekiplere 3. şahısların gözünden, istenilen şartlara ve bağımlılıklara göre test desteği veriyoruz. Çünkü Türkiye’de böyle bir yapılanmanın eksikliğini hissettik.

Eszamanli Anket App’i geliştirdikten sonra uzun bir debug aşaması ve UX geliştirme sürecine tabii tutmak durumunda kaldık. Çünkü Brief’i veren de, brief’i okuyup metaları uygulayan da uygulamayı kendi kararlarına göre tasarlamış ve bildikleri kullanımda hata bulamamıştı. Fakat beta aşamasında 3. şahısların kullanımına sunulan Eşzamanlı App’te onlarca hatalı ve zor kullanıma sebebiyet veren bölümlerle karşılaştık. Bu işimizi ve yayın süresini bir hayli uzattı. Sonraki projelerde bu durumların yaşanmaması için bir çözüm bulmak gerekiyordu. Ben de bir test dokümantasyonu oluşturmaya başladım. Fazlasıyla detaylı olarak algılansa da uygulamayı yayınlamadan önce bu kalıplara göre test etmek işimizi fazlasıyla hızlandırıyor.

Apptestinq ile bu dokümantasyona ek olarak reel kullanıcı deneyimi ve ısı haritası yöntemini de kullanıyoruz. Bu sayede kullanıcıların şahsi kullanım alışkanlıklarını ölçümleyerek kullanım için hatalı ve iyileştirilebilir bölümleri belirliyoruz.

Ayrıca Apptestinq olarak en büyük hedeflerimizden birisi sağlıklı kod yapısı. Kullanıcı deneyimi kadar önemli olan unsurlardan birisi de ortak geliştirici syntaxı. Kodların en sağlıklı ve okunabilir şekilde dizayn edilmesi, daha hızlı ve ölçeklenebilir fonksiyonlar yaratma gibi bir misyonu da yapılanmamızda barındırıyoruz.

Detaylı Bilgi için: Mobil uygulama testleri

Xcode: “archive” pasif durumda!

Xcode’da uygulamayı Appstore’a göndermeden önce Product -> Archive yolunu kullanarak bir çıktı oluşturmamız gerekiyor. Fakat simulator seçili iken Debug işlemi yapılıyorsa ‘archive’ seçeneği ‘disable’ olarak gözüküyor ve archive işlemi yapılamıyor. Bu sorunu aşmak için Product -> Destination bölümünden veya Device gerçek bölümünden bir iOS cihaz seçebilir veya ‘Generix iOS Device’ seçeneğini kullanabilirsiniz. Archive aktif olacaktır.

Appstore ile tanıştınız mı?

Eşzamanlı App’in iOS versiyonunu geliştirmekle beraber hayatımın orta yerine bir mail arkadaşı olarak oturan Appstore ile yaklaşık 10 gündür düzenli olarak mailleşiyorum. Google Play’in sorgusuz sualsiz yayına aldığı uygulamanın tüm detaylarını sorgulayan, bizi geliştirmeye ve detaylı incelemeye mecbur bırakan bu yegane sistemin neden “Muhteşem” olduğunu bu şekilde anlayabiliyorsunuz. Uygulamanın gözümüzden kaçan hatalarını, kullanıcı deneyimini, hukuki yapısını ve geri kalan her detayı tek tek sorguluyor, ilgileniyor ve standart bir yapıya erişmeden kesinlikle yayına almıyor.

İlk rejected

İlk reddi uygulamanın test cihazı dışında çalıştırılamamasından ötürü aldık. Haliyle “Signing” bölümündeki provizyon hatasını düzeltip gönderince uygulamayı incelemeye başlayabildiler.

Not: Bu kısım için defalarca kez Sertifika kaydı oluşturdum. Saatler heba oldu fakat otomatik giriş yeterli oluyormuş. Deneyimleyerek öğrendiğim ayarlardan biri oldu bu da.

ilk meta-rejected

Uygulama açıldıktan sonra sayın Apple kullanıcılarımıza para kazandıracağımıza dair yazıları görüp “peki üyelik kaç para” diye sordu haklı olarak. Biz de bir para istemediğimizi, anket karşılığı bir kazanç politikamız olduğunu yazdık. Prosedürler vesaireler tamamı ile akıllarına yatınca bu sefer parayı nereden alabiliyoruz dediler. Ben de bir demo video çekip kendilerine ilettim. Şimdi ise onun cevabını bekliyoruz.

Tüm bu detaylı sunum aşamalarının sonu tam olarak ne zaman gelecek bilmiyorum ama Apple’a App göndermek üzerine detaylı bir araştırma yapmayı planlıyorum. Umarım benim gibi ilk defa Appstore’da uygulama yayınlatacak olanlar için faydalı olur.

Yeni proje: Eşzamanlı App

Big data geliştirme konusunda pazar araştırma şirketleri büyük bir istek ve gereklilikle hareket etmeye başladılar. Analog anket sahalarından öte dijital odaklı çalışmalar ve nokta atışı kitle pazarlama ile daha hızlı ve doğru sonuçlar elde etmek mümkün oluyor. Ben de bu sürecin başlangıç noktasında yer almış bulunmaktayım 🙂

1 Ekim 2017 itibari ile Aksoy Pazar ve ve Kamuoyu Araştırma Şirketi’nde web uygulamaları geliştiricisi olarak görev almaya başladım. Burada ilk geliştirdiğimiz proje Eşzamanlı Anket App oldu. Geliştirme süreçleri şu an için devam ediyor ve Android sürümünden hemen sonra iOS platformu için de kolları sıvamış durumdayız.

Detaylar için : Eşzamanlı Anket